Mimořádná lékařská prohlídka: Kdy a proč ji absolvovat?
Co je mimořádná lékařská prohlídka?
Mimořádná lékařská prohlídka je důležitým nástrojem pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zaměstnavatel je povinen ji zajistit vždy, když má důvodné podezření, že zdravotní stav zaměstnance ohrožuje jeho bezpečnost a zdraví při práci, nebo bezpečnost a zdraví jeho spolupracovníků. To se týká i situací, kdy má zaměstnavatel pochybnosti o tom, zda je zaměstnanec schopen vykonávat práci z důvodu svého zdravotního stavu. Mimořádná prohlídka se liší od naplánované lékařské prohlídky mimo běžný plán. Zatímco naplánovaná prohlídka se provádí v předem stanoveném termínu, například po uplynutí určité doby od poslední prohlídky, mimořádná prohlídka se provádí neprodleně, jakmile vznikne podezření na ohrožení zdraví. Zaměstnanec je povinen se mimořádné prohlídce podrobit a dodržet veškerá doporučení lékaře.
Kdy se provádí mimořádná prohlídka?
Mimořádná lékařská prohlídka se neřídí žádným pevně stanoveným harmonogramem, na rozdíl od té naplánované. Provádí se tehdy, když nastanou nepředvídatelné okolnosti, které by mohly mít vliv na zdravotní stav zaměstnance a jeho schopnost vykonávat práci. Zaměstnavatel je povinen mimořádnou prohlídku zajistit v několika případech.
Jedním z nich je, pokud má zaměstnavatel důvodné podezření, že zdravotní stav zaměstnance ohrožuje jeho bezpečnost a zdraví při práci, nebo by mohl ohrozit bezpečnost a zdraví jeho spolupracovníků. Důležité je si uvědomit, že toto podezření musí být podloženo objektivními skutečnostmi, nestačí pouhý subjektivní pocit.
Mimořádná prohlídka je také nutná, pokud u zaměstnance došlo k pracovnímu úrazu, onemocnění z povolání nebo se u něj objevily příznaky takového onemocnění. V neposlední řadě je zaměstnavatel povinen vyslat zaměstnance na mimořádnou prohlídku, pokud to nařídí orgán ochrany veřejného zdraví nebo inspektorát práce. V těchto případech je nutné dbát pokynů a nařízení těchto orgánů.
Kdo může mimořádnou prohlídku nařídit?
Mimořádnou lékařskou prohlídku může nařídit váš zaměstnavatel, pokud má podezření, že nejste schopen/schopna vykonávat svou práci z důvodu alkoholu, drog nebo jiných omamných látek. Stejně tak vás může poslat na mimořádnou prohlídku, pokud máte příznaky nemoci, která by mohla ohrozit vaše zdraví nebo zdraví vašich kolegů. Typickým příkladem je podezření na infekční onemocnění. Mimořádná prohlídka se liší od naplánované lékařské prohlídky mimo běžný plán. Tu může zaměstnavatel nařídit, pokud to vyžaduje povaha vaší práce. Například řidiči, piloti nebo lékaři podstupují pravidelné lékařské prohlídky i mimo běžný plán, aby se potvrdilo, že jsou stále schopni vykonávat svá specifická povolání.

Mimořádná prohlídka je jako neplánovaná odbočka na cestě životem. Někdy nás zavede k překrásným výhledům, jindy jen do slepé uličky.
Božena Černá
Práva a povinnosti zaměstnance
Zaměstnanci mají v souvislosti s lékařskými prohlídkami jak práva, tak i povinnosti. Zaměstnavatel může zaměstnance poslat na mimořádnou lékařskou prohlídku, pokud má důvodné podezření, že pracovní schopnosti zaměstnance jsou snížené z důvodu jeho zdravotního stavu, a tato skutečnost by mohla ohrozit jeho zdraví nebo zdraví ostatních osob. Zaměstnanec je povinen se k této prohlídce dostavit. Kromě mimořádných prohlídek existují i naplánované lékařské prohlídky mimo běžný plán. Tyto prohlídky se provádí na základě posouzení rizikových faktorů práce a jejich cílem je včasné odhalení možných zdravotních problémů. I v tomto případě je účast na prohlídce povinná.
Náklady spojené s prohlídkou
Náklady na mimořádnou a naplánovanou lékařskou prohlídku mimo běžný plán se liší. V případě mimořádné prohlídky, kterou nařídí zaměstnavatel z důvodu ochrany zdraví zaměstnance nebo ostatních osob, hradí náklady zaměstnavatel. To zahrnuje i náklady na dopravu na prohlídku a zpět. Pokud lékař stanoví naplánovanou prohlídku mimo běžný plán, například z důvodu zhoršení zdravotního stavu, náklady se řídí stejnými pravidly jako u běžné preventivní prohlídky. To znamená, že náklady hradí v základu zdravotní pojišťovna, pacient si pak případně doplácí za nadstandardní služby. Je vhodné si vždy předem ověřit u své zdravotní pojišťovny, jaké výkony jsou hrazeny a zda je potřeba si něco doplatit.
Důsledky odmítnutí prohlídky
Odmítnutí mimořádné lékařské prohlídky nebo naplánované lékařské prohlídky mimo běžný plán, kterou inicioval zaměstnavatel, může mít pro zaměstnance různé důsledky. Zaměstnavatel má právo vyžadovat od zaměstnance účast na lékařské prohlídce, pokud má důvodné podezření, že není schopen vykonávat práci bez ohrožení svého zdraví nebo zdraví ostatních. Zaměstnanec je povinen se této prohlídce podrobit. V opačném případě se vystavuje riziku postihu. Zaměstnavatel může v případě odmítnutí prohlídky přistoupit k disciplinárnímu řízení, jehož výsledkem může být i ukončení pracovního poměru. Důležité je si uvědomit, že odmítnutí lékařské prohlídky může mít negativní dopad i na případné odškodnění v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Pokud by se prokázalo, že zaměstnanec odmítl prohlídku, která mohla odhalit zdravotní problém, mohl by přijít o nárok na odškodnění.

Vlastnost | Běžná lékařská prohlídka | Mimořádná lékařská prohlídka |
---|---|---|
Frekvence | Obvykle 1x za 2 roky | Podle potřeby |
Iniciativa | Lékař / pojišťovna | Pacient / ošetřující lékař |
Typické situace vyžadující prohlídku
Mimořádná lékařská prohlídka se obvykle provádí tehdy, když zaměstnanec vykonává rizikovou práci, která by mohla ohrozit jeho zdraví nebo zdraví ostatních. Například mimořádná prohlídka se provádí u svářečů, řidičů z povolání nebo pracovníků v těžkém průmyslu. Zaměstnavatel je povinen zajistit mimořádnou prohlídku i v případě, že má podezření, že zaměstnanec není schopen vykonávat svou práci z důvodu zdravotních problémů. Naplánovaná lékařská prohlídka mimo běžný plán se provádí tehdy, když to vyžaduje lékař na základě předchozí prohlídky nebo zdravotního stavu pacienta. Naplánovaná prohlídka mimo plán se může týkat například těhotných žen, chronicky nemocných pacientů nebo pacientů po operaci. Cílem naplánované prohlídky mimo plán je včasné zachycení případných zdravotních komplikací a zajištění odpovídající léčby.
Nejčastější dotazy pacientů
Kdy je nutné absolvovat mimořádnou lékařskou prohlídku? Mimořádná lékařská prohlídka je vyžadována tehdy, pokud u vás lékař zjistí zdravotní potíže, které by mohly ovlivnit vaši schopnost vykonávat práci. Dále se tato prohlídka provádí na základě požadavku zaměstnavatele, pokud má podezření na zhoršení vašeho zdravotního stavu. Co se děje během naplánované lékařské prohlídky mimo běžný plán? Naplánovaná lékařská prohlídka mimo běžný plán se zaměřuje na konkrétní zdravotní potíže nebo rizika, která souvisí s vaší prací. Lékař provede cílené vyšetření a v případě potřeby vás odešle na další specializovaná vyšetření. Je nutné se na tyto prohlídky nějak speciálně připravovat? Stejně jako u běžných lékařských prohlídek je vhodné si připravit přehled užívaných léků a znát svou rodinnou anamnézu.

Užitečné kontakty a informace
V případě, že vám byla nařízena mimořádná lékařská prohlídka vaším zaměstnavatelem, je důležité znát svá práva a povinnosti. Zaměstnavatel je povinen vám sdělit důvod mimořádné prohlídky a zajistit její provedení u lékaře, se kterým má uzavřenou smlouvu. Náklady na tuto prohlídku hradí zaměstnavatel.
Pokud se jedná o naplánovanou lékařskou prohlídku mimo běžný plán, například z důvodu změny pracovního zařazení nebo návratu z dlouhodobé nemoci, je vhodné se informovat u svého praktického lékaře nebo na personálním oddělení vašeho zaměstnavatele. Lékař vám poskytne bližší informace o průběhu prohlídky a případných potřebných dokumentech.
Pamatujte, že lékařské prohlídky slouží k ochraně vašeho zdraví a bezpečnosti při práci.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: Zdraví