Vše o řidičácích: Jak na ně?
Žádost o řidičský průkaz
Žádost o řidičský průkaz je prvním krokem k získání oprávnění řídit motorové vozidlo. Tuto žádost je nutné podat na příslušném obecním úřadě obce s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště. Žádost musí obsahovat všechny náležitosti, jako je jméno a příjmení žadatele, datum a místo narození, adresa trvalého bydliště a další. K žádosti je nutné doložit také všechny potřebné dokumenty, včetně dokladu totožnosti, lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a případně dalších dokladů, například o absolvování autoškoly. Po podání žádosti a všech náležitostí bude žadateli přidělen termín a místo konání teoretické a praktické zkoušky z řízení motorových vozidel. Po úspěšném absolvování obou zkoušek bude žadateli vydán řidičský průkaz. Je důležité si ověřit aktuální informace o poplatcích a lhůtách pro vyřízení žádosti, které se mohou lišit v závislosti na konkrétním úřadě.
Potřebné dokumenty
K žádosti o vydání řidičského průkazu je nezbytné doložit několik dokumentů. Především je nutné předložit platný doklad totožnosti, a to buď občanský průkaz, cestovní pas České republiky, nebo povolení k trvalému pobytu. Dále žadatel předkládá jednu barevnou fotografii o rozměrech 35 x 45 mm, která odpovídá jeho aktuální podobě. Fotografii je možné nechat zhotovit přímo na úřadě. V případě, že žadatel žádá o řidičské oprávnění skupiny C, C+E, D, nebo D+E, je nutné doložit také lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Tento posudek vystavuje praktický lékař žadatele a nesmí být starší než 3 měsíce. Pokud se jedná o výměnu řidičského průkazu, je nutné předložit i dosavadní řidičský průkaz. V případě ztráty, odcizení nebo poškození původního řidičského průkazu je třeba tuto skutečnost oznámit a doložit příslušným dokumentem od Policie České republiky.
Zdravotní prohlídka
Žádost o řidičský průkaz není jen o vyplňování formulářů. Důležitou součástí je i zdravotní prohlídka, která posuzuje vaši způsobilost k řízení. Zdravotní prohlídku pro řidičský průkaz provádí váš praktický lékař, nebo specialista, který má s touto agendou zkušenosti. Lékař během prohlídky zkontroluje váš zrak, sluch, krevní tlak a další faktory, které by mohly ovlivnit vaši schopnost bezpečně řídit. V závislosti na věku a typu řidičského oprávnění se rozsah prohlídky může lišit. Například, žadatelé o řidičské oprávnění skupiny C (nákladní automobily) musí podstoupit i psychologické vyšetření. Pamatujte, že zdravotní prohlídka je pro vaši vlastní bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Pokud máte jakékoli zdravotní potíže, informujte o nich svého lékaře.

Výuka a zkoušky
Před samotným zahájením kurzu v autoškole je nutné projít vstupní lékařskou prohlídkou, která posoudí vaši zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Po úspěšném absolvování prohlídky se můžete pustit do teoretické a praktické výuky. Teoretická část zahrnuje přednášky z oblasti pravidel silničního provozu, dopravní psychologie a zdravotnické přípravy. Praktická výuka probíhá s instruktorem a je zaměřena na zvládnutí ovládání vozidla a nácvik různých dopravních situací. Pro získání řidičského průkazu je nutné úspěšně složit závěrečné zkoušky. Ty se skládají ze dvou částí – teoretické a praktické. Teoretická zkouška probíhá formou testu na počítači, kde prokazujete znalosti pravidel silničního provozu. Praktická zkouška se skládá z jízdy v provozu s komisařem, během které prokazujete schopnost bezpečně a plynule řídit vozidlo v reálném provozu. Po úspěšném složení obou částí zkoušek vám bude vydán řidičský průkaz.
Poplatky za řidičák
Žádost o vydání řidičského průkazu není zadarmo a výše poplatků se liší v závislosti na typu řidičského průkazu a na tom, zda se jedná o první vydání, výměnu, rozšíření či obnovu. Za vydání prvního řidičského průkazu zaplatíte zpravidla 200 Kč. V případě ztráty, odcizení nebo poškození řidičského průkazu a žádosti o vydání nového exempláře se poplatek pohybuje okolo 100 Kč. Pokud žádáte o vydání řidičského průkazu s omezenou platností, například z důvodu ztráty bodů, je poplatek obvykle 50 Kč. Kromě těchto základních poplatků mohou být účtovány i další administrativní poplatky, například za provedení zkoušky z odborné způsobilosti nebo za lékařskou prohlídku. Doporučujeme informovat se o aktuální výši poplatků na webových stránkách příslušného úřadu obce s rozšířenou působností.
Vydání řidičského průkazu
Žádost o vydání řidičského průkazu se podává na příslušném obecním úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti je nutné doložit doklad totožnosti, fotografii, doklad o zdravotní způsobilosti a doklad o absolvování autoškoly. V případě ztráty, odcizení nebo poškození řidičského průkazu je nutné požádat o vydání nového řidičského průkazu. Žádost se podává na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti je nutné doložit doklad totožnosti a fotografii. Vydání řidičského průkazu podléhá správnímu poplatku. Výše správního poplatku se liší v závislosti na typu řidičského průkazu a na důvodu jeho vydání. Informace o výši správního poplatku poskytne příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Platnost řidičského průkazu
Řidičské průkazy se v České republice nevydávají na dobu neurčitou. Platnost řidičského průkazu je časově omezena a liší se v závislosti na věku řidiče a typu řidičského oprávnění. Pro skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T je platnost 10 let. Držitelé průkazů skupin C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 a D1E musí počítat s platností 5 let. Po uplynutí této doby je nutné řidičský průkaz vyměnit za nový. Výměnu je možné provést na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti o výměnu řidičského průkazu je nutné předložit doklad totožnosti, platný řidičský průkaz a jednu barevnou fotografii.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty, odcizení nebo poškození řidičského průkazu je nutné co nejdříve kontaktovat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností a požádat o vydání nového řidičského průkazu. Žádost o vydání nového řidičského průkazu je možné podat i v případě, že je váš řidičský průkaz platný. Při podání žádosti je nutné předložit doklad totožnosti a v případě odcizení i protokol od policie. Vydání nového řidičského průkazu je zpoplatněno. Doba vyřízení žádosti o vydání nového řidičského průkazu je zpravidla 30 dní. V případě ztráty nebo odcizení řidičského průkazu v zahraničí je nutné kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad České republiky. Zde vám bude vydán náhradní doklad, který vám umožní návrat do České republiky. Po návratu do České republiky je nutné postupovat stejně jako v případě ztráty nebo odcizení řidičského průkazu na území České republiky.
Vlastnost | Praha | Brno |
---|---|---|
Doba vyřízení žádosti | cca 3 týdny | cca 2 týdny |
Cena řidičského průkazu | 50 Kč | 50 Kč |
Možnost objednání online | Ano | Ano |
Mezinárodní řidičský průkaz
V České republice se vydávají řidičské průkazy ve formátu platební karty s fotografií a podpisem držitele. Průkaz obsahuje identifikační údaje držitele, jako je jméno, příjmení, datum a místo narození, a také informace o řidičském oprávnění, včetně kategorií a podkategorií vozidel, které je držitel oprávněn řídit. Řidičský průkaz vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě žádosti žadatele. Žadatel musí splňovat určité podmínky, jako je věk, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Informace o vydávání řidičských průkazů, včetně potřebných dokladů a poplatků, jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva dopravy a na úřadech obcí s rozšířenou působností. Řidičský průkaz je důležitým dokladem totožnosti a jeho ztráta nebo odcizení by měly být neprodleně hlášeny policii.

Získání řidičského průkazu je jako otevření dveří do světa nekonečných možností, ale s touto svobodou přichází i velká zodpovědnost.
Radomír Dvořák
Často kladené dotazy
Kdy si můžu zažádat o první řidičský průkaz? Žádost o řidičský průkaz můžete podat 3 měsíce před dovršením požadovaného věku pro danou skupinu vozidel. Například, pokud chcete řídit osobní automobil (skupina B), můžete o řidičák požádat 3 měsíce před svými 18. narozeninami.
Co potřebuji k žádosti o řidičský průkaz? K žádosti budete potřebovat platný doklad totožnosti, jednu barevnou fotografii, potvrzení o absolvování autoškoly a doklad o zdravotní způsobilosti. V případě, že žádáte o rozšíření na další skupinu vozidel, budete muset předložit i váš stávající řidičský průkaz.
Jak dlouho trvá vydání řidičského průkazu? Vydání řidičského průkazu obvykle trvá 20 dní ode dne podání žádosti na úřadě. V některých případech, například pokud je potřeba ověřit informace u zahraničních institucí, se lhůta může prodloužit.
Kolik stojí vydání řidičského průkazu? Poplatek za vydání řidičského průkazu se liší v závislosti na věku žadatele a typu řidičského průkazu. Pro osoby starší 21 let činí poplatek za řidičský průkaz skupiny B 500 Kč. Pro osoby mladší 21 let je poplatek nižší.
Musím absolvovat lékařskou prohlídku i v případě, že žádám pouze o rozšíření na další skupinu vozidel? Ano, lékařská prohlídka je povinná pro všechny žadatele o řidičský průkaz, a to i v případě, že již řidičský průkaz vlastní a žádají pouze o jeho rozšíření. Lékařská zpráva nesmí být starší než 3 měsíce.
Publikováno: 22. 11. 2024
Kategorie: doprava